Wyszukiwarka witryny

Twoja wyszukiwarka

To warto

Biznes

sobota, 15 stycznia 2011

Jak dostać odpis aktu urodzenia (lub innego aktu stanu cywilnego)?

Akt urodzenia (lub akt małżeństwa) to jeden z najważniejszych dokumentów, jakie mogą nam być potrzebne w trakcie załatwiania spraw z naszymi drogimi urzędami. Bez odpisu aktu urodzenia możemy pożegnać się z dowodem osobistym, nie zawrzemy małżeństwa i będziemy mieć problem z zarejestrowaniem naszego dziecka...
Na szczęście uzyskanie odpisu nie jest specjalnie trudne, choć może nas kosztować kilka złotych. Poniższa porada dotyczy zarówno odpisu aktu urodzenia, jak i aktu małżeństwa - procedury są niemal identyczne.

1. Znalezienie właściwego Urzędu Stanu Cywilnego

Aby zdobyć odpis aktu urodzenia, najlepiej udać się do właściwego USC - tj. tego, w którym zarejestrowano nasze urodzenie. W przypadku odpisu aktu małżeństwa będzie to oczywiście Urząd, który zarejestrował małżeństwo.

Jeżeli nie jesteśmy w stanie udać się do właściwego USC, odpis możemy uzyskać także w dowolnym innym Urzędzie Stanu Cywilnego, ale trzeba liczyć się z dłuższym (kilkudniowym) oczekiwaniem. Nie mówiąc już o sporej szansie, że nasza sprawa utknie gdzieś po drodze. 

2. Zebranie dokumentów i opłaty

Aby dostać odpis nie trzeba nam wiele: wystarczy wypełniony wniosek o wydanie odpisu aktu urodzenia lub małżeństwa, dokument potwierdzający tożsamość (dowód osobisty, paszport a nawet legitymacja szkolna) oraz dowód wpłaty należnej opłaty skarbowej (22 zł za odpis skrócony i 33 zł za odpis zupełny - stan na styczeń 2009).

Wniosek można ściągnąć z sieci - na większości stron USC można ściągnąć odpowiedni PDF. Opłaty można dokonać albo przelewem na konto (dostępne na stronach konkretnych USC), albo osobiście w kasie urzędu. Tak czy siak, należy upewnić się, że na potwierdzeniu transakcji znajdzie się właściwy tytuł wpłaty ("za skrócony/pełny odpis aktu...")!

Tylko w ściśle określonych przypadkach odpis aktu urodzenia może zostać wydany bezpłatnie. Jeżeli potrzebujemy go do uzyskania dowodu, nie musimy uiszczać żadnej opłaty, ale jeżeli chcemy zawrzeć małżeństwo, opłata będzie już konieczna.

A, i jeszcze jedno - próba "wyłudzenia" darmowego odpisu jest skazana na niepowodzenie. Jeżeli odpis nie będzie oznaczony jako opłacony, a będziemy chcieli użyć go do "płatnej" czynności, opłata zostanie pobrana w momencie składania przez nas dokumentów.

3. W Urzędzie

Przed wizytą w USC warto ściągnąć i wypełnić wniosek. Można też dokonać wpłaty na konto, ale zwykle wygodniej jest zrobić to bezpośrednio w kasie Urzędu.

Wizytę w USC zaczynamy od kasy (chyba, że wnieśliśmy opłatę w banku). Potem, z wypełnionym wnioskiem i dowodem wpłaty zgłaszamy się do właściwego pokoju (którego dokładnie, dowiemy się w Informacji, zwykle na parterze przy wejściu). Składamy wniosek, okazujemy dowód osobisty i czekamy.

4. Odbiór

Na odbiór odpisu aktu urodzenia lub małżeństwa możemy teoretycznie czekać nawet kilka tygodni, ale w praktyce zwykle jest to załatwiane na miejscu (góra dwa dni czekania).

Uwagi: o akt stanu cywilnego może ubiegać się nie tylko zainteresowany, ale także jego najbliższa rodzina, pełnomocnik lub osoba posiadająca interes prawny (w praktyce wezwanie do okazania dokumentu lub pozew sądowy). W takich przypadkach potrzebne mogą być dodatkowe dokumenty - upoważnienie lub dokumenty sądowe.
-- Stopka
Bartosz Chmielewski

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Brak komentarzy: