Wyszukiwarka witryny

Twoja wyszukiwarka

To warto

Biznes

sobota, 15 stycznia 2011

Jak zawiesić działalność gospodarczą?

Zasady zawieszania działalności gospodarczej podlegało w Polsce wielokrotnym zmianom. Efektem było powstanie prawdziwego chaosu, gdyż tysiące przedsiębiorców nie wiedziały jak zawiesić działalność gospodarczą. Obecnie (rok 2010) obowiązują nas przepisy, które weszły w życie w marcu 2009 roku – to według nich opisujemy, jak zawiesić działalność gospodarczą.
Jeżeli przeczytasz ten tekst za kilka lat - koniecznie sprawdź, czy opisane poniżej zasady dotyczące zawieszania działalności gospodarczej nadal obowiązują! Jak wspomniano, odpowiedź na pytanie "jak zawiesić działalność gospodarczą" zmienia się regularnie.

Warunki wstępne:

Po pierwsze, nie każda firma może zawiesić działalność. Jest to możliwe jedynie, gdy firma nie zatrudnia pracowników. Przez zatrudnienie ustawodawca ma na myśli tak naprawdę jedynie zatrudnienie na podstawie umowy o pracę (oraz nieco egzotycznych form zatrudnienia takich, jak: powołanie, wybór, mianowanie lub spółdzielcza umowa o pracę).

Pracownicy zatrudnieni na inne typy umów (o dzieło, umową agencyjną itp.) nie przeszkadzają nam zawiesić działalności gospodarczej - z reguły. Ustawodawca zastrzegł bowiem, iż inne formy umów także mogą uniemożliwić zawieszenie działalności gospodarczej, jeśli "mają charakter umowy o pracę". W praktyce umożliwia to "półstałemu" pracownikowi zaskarżenie naszej decyzji - jeśli tylko uzna on, że jest to warte jego czasu i energii.

Aby zawiesić działalność gospodarczą, należy zatem zacząć od zwolnienia pracowników. Pewnym problemem są tutaj kobiety na urlopie macierzyńskim - ponieważ, jeśli są zatrudnione na umowę o pracę, to nie można ich zwolnić, a co za tym idzie, także zawiesić działalności. Jedyne, co możesz w tej sytuacji zrobić, to spróbować wynegocjować rozwiązanie umowy za porozumieniem stron.


Po drugie, jeśli firma jest spółką cywilną, do zawieszenia działalności gospodarczej konieczne jest zawieszenie jej przez wszystkich członków spółki. Jeśli choć jeden z nich nadal prowadzi działalność, wszyscy członkowie spółki są traktowani, jakby prowadzili działalność gospodarczą, ze wszystkimi tego skutkami finansowymi.

Niestety, oznacza to, że zawiesić działalność trzeba solidarnie. Jeżeli choćby jeden wspólnik chce działać dalej, należy raczej rozwiązać spółkę, aniżeli zawieszać działalność.

Po trzecie, należy pamiętać, że zawieszenie działalności oznacza dla ZUS to samo, co koniec ubezpieczenia. Od dnia zawieszenia działalności do dnia poprzedzającego wskazany dzień ponownego rozpoczęcia działalności JESTEŚMY NIEUBEZPIECZENI!

Warto więc ruszyć głową i zawieszając działalność postarać się o jakieś alternatywne źródło ubezpieczenia.

Jak zawiesić działalność gospodarczą: krok po kroku

Sama procedura jest banalna nawet, jeśli nie wiesz, jak poruszać się po urzędach. Aby zawiesić działalność gospodarczą:

1. ściągnij sobie z internetu aktualny druk EDG-1 i wypełnij go (informacje o zawieszeniu działalności gospodarczej znajdziesz w punkcie 21.),

2. po jego wypełnieniu udaj się do swojego urzędu gminy/dzielnicy, albo do wydziału obsługi mieszkańców, albo do wydziału zajmującego się działalnością gospodarczą i złóż druk.

Na tym właściwie kończy się rola przedsiębiorcy. Urząd gminy przekazuje bowiem informacje dalej, do ZUS. Jak tylko informacja tam dotrze, zawieszane są płatności składek. Działalność gospodarcza jest od tego momentu "zamrożona", o czym zostaniemy powiadomieni odpowiednim pismem.

UWAGI:

1. Ustawa zawiera trochę niedoróbek zwłaszcza, jeśli chodzi o ZUS i terminy ubezpieczenia. Łatwo jest zapomnieć o zapłacie ostatniej składki ZUS i narobić sobie zaległości!

2. Cała procedura jest bezpłatna, choć nie zostało to zagwarantowane w ustawie. Istnieje więc możliwość, że zawieszenie działalności gospodarczej zostanie obłożone jakąś opłatą skarbową.

3. Trzeba pamiętać, że działalność zawieszana jest tylko na z góry określony czas, do tego najwyżej na 24 miesiące. Po upływie czasu wpisanego w druk EDG-1 działalność jest automatycznie "odwieszana", ze wszystkimi tego skutkami. Jeżeli przerwa trwa więcej, niż dwa lata, firma jest automatycznie wyrejestrowywana.

4. Jeszcze raz należy podkreślić - zawieszanie działalności gospodarczej jest instytucją, przy której najwięcej było drobnych, lecz istotnych zmian. To, jak zawiesić działalność gospodarczą, może się zmieniać - sprawdź na stronach ZUS i MG, jak wygląda to w momencie, w którym czytasz ten tekst.
-- Stopka
Bartosz Chmielewski
Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Brak komentarzy: