Wyszukiwarka witryny

Twoja wyszukiwarka

To warto

Biznes

czwartek, 13 stycznia 2011

Zanim wyjedziesz za granicę - kilka rad jak podróżować bezpiecznie

Autorem artykułu jest Aneta Kobylińska

Zagrożeniem w obecnych czasach może być terrorysta, złodziej, pożar w centrum handlowym, pies, agresywny klient lub człowiek na ulicy, a także… kieszonkowiec ukryty pod spódnicą niewinnie wyglądającej kobiety. Zapraszamy na I część cyklu poświęconego umiejętnościom, jakie każdy z nas powinien posiadać we współczesnym świecie. Czeka cię samodzielna podróż za granicę? Nie zaszkodzi przygotować się do wyjazdu. Nasze ‘bezpieczne rady’ nie przeszkodzą ci być otwartym na przygody i jednocześnie pomogą uniknąć niebezpieczeństwa.

Rada 1: Nie myśl jak ofiara
Dokądkolwiek się wybierasz, twoja pewność siebie może powstrzymać bandziorów. Nawet jeśli się zgubisz, nie pokazuj tego.
Zachowuj się jak miejscowy, który doskonale wie dokąd zmierza. Głowę trzymaj wysoko i idź pewnie (w kierunku, który twoim zdaniem może być właściwy!). Chcesz się zatrzymać i sprawdzić coś na mapie lub spytać o kierunek? Wybierz zaciszne miejsce, gdzie nie będziesz widoczny dla opryszków. A jeszcze lepiej, zatrzymaj się w twoim zdaniem bezpiecznym sklepie czy biurze turystycznym i osobiście zapytaj o drogę.

Rada 2: Ubierz się jak miejscowy
Jak wygląda miejscowy? Zwykłe ubranie, siatki z zakupami, żadnych toreb z kamerą. Unikaj typowego stroju turysty, bo dla napastnika taki strój to ‘znacznik’: spodenki typu Hawaje, duża mapa i pasek z drogim aparatem fotograficznym na szyi. Odradzamy!

Rada 3: Zadbaj o cenne rzeczy
Zostaw paszport i dokumenty w hotelowym sejfie. Gotówkę i karty kredytowe najlepiej noś przypięte do pasa w specjalnym etui. Można je kupić na lotnisku. Wygląda jak cienka torebka, którą można schować pod ubranie. Jeśli zdecydujesz się na noszenie takiego paska, zabezpiecz się przed kradzieżą nosząc w portfelu trochę drobnych i banknotów o niewielkich nominałach. Jeśli zaczepi cię złodziej mało prawdopodobne aby uwierzył, że nie masz przy sobie pieniędzy. Oddając portfel z niewielką kwotą być może uchronisz visę i grubsze banknoty.

Rada 4: Bądź świadom sytuacji wysokiego ryzyka
Wysokie ryzyko jest zawsze tam, gdzie masz do czynienia z wpłatami lub wypłatami gotówki. Taka sytuacja może być też sztucznie stworzona przez grupę kieszonkowców lub innych bandytów. Jeśli widzisz zamieszki, czy tłumnie gromadzących się ludzi, pamiętaj, że to może być zdarzenie reżyserowane dla odwrócenia uwagi. Nawet kobiety i dzieci bywają statystami w takich grach. Gdy w Marakeszu tłumy zbierają się aby obejrzeć zaklinaczy węży cwani złodzieje ‘patrolują’ teren pomagając sobie nawzajem dostać się do portfeli w tylnych kieszeniach spodni. Bądź czujny.

Rada 5: Pamiętaj o lokalnych sztuczkach
Zanim wyruszysz, a nawet jeśli jesteś już na miejscu, poświęć 10 minut na znalezienie w Internecie informacji o lokalnych sposobach lokalnych oszustów. Uważaj na obcych, którzy podchodzą do ciebie z niby niewinnym pytaniem. Nawet ‘zagubieni’ podróżni mogą chcieć tylko odwrócić twoją uwagę od swoich kumpli plądrujących twoją torbę. W pociągu, czy autobusie możesz próbować oswobodzić się rąk przepychających się pasażerów, podczas gdy prawdziwe przestępstwo dokonywane jest tuż za tobą, a portfel zostaje wyciągnięty z twojej kieszeni niezauważony.

W Rzymie na przykład kobiety ubrane jak żebraczki mogą pod spódnicą ukrywać wyszkolonego kieszonkowca. Inna popularna technika? Podchodzi do ciebie obca osoba aby wyczyścić ‘smar’, czy ‘ptasią kupę’ z twojej kurtki. Czujesz niepokój? I słusznie. Kieszonkowiec zawsze znajdzie wytłumaczenie i powód żeby cię dotknąć: kiedy w ten sposób cię ‘zaszczepi’ ma większe szanse ściągnąć ci zegarek czy biżuterię tak, że nie poczujesz.

Rada 6 - uniwersalna: Kiedy już staniesz oko w oko ze złodziejem nie patrz mu w oczy. Patrz w okolicę mostka. Nie wyprowadzisz go z równowagi swoim spojrzeniem, a masz większe szanse szybciej zauważyć co ma zamiar zrobić. Chęć uderzenia, czy nóż szybciej zauważysz w rękach niż oczach bandyty.

I na koniec: http://www.msz.gov.pl/Poradnik,Polak,za,granica,1806.html tu znajdziesz wiele cennych informacji niezależnie, czy udajesz się na wakacje, czy w podróż służbową.

---
Aneta Kobylińska Autorka jest konsultantem i coachem no_logo oraz partnerem w projekcie Bezpieczne.org
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy: