Wyszukiwarka witryny

Twoja wyszukiwarka

To warto

Biznes

sobota, 15 stycznia 2011

Jak dostać odpis aktu urodzenia (lub innego aktu stanu cywilnego)?

Akt urodzenia (lub akt małżeństwa) to jeden z najważniejszych dokumentów, jakie mogą nam być potrzebne w trakcie załatwiania spraw z naszymi drogimi urzędami. Bez odpisu aktu urodzenia możemy pożegnać się z dowodem osobistym, nie zawrzemy małżeństwa i będziemy mieć problem z zarejestrowaniem naszego dziecka...
Na szczęście uzyskanie odpisu nie jest specjalnie trudne, choć może nas kosztować kilka złotych. Poniższa porada dotyczy zarówno odpisu aktu urodzenia, jak i aktu małżeństwa - procedury są niemal identyczne.

1. Znalezienie właściwego Urzędu Stanu Cywilnego

Aby zdobyć odpis aktu urodzenia, najlepiej udać się do właściwego USC - tj. tego, w którym zarejestrowano nasze urodzenie. W przypadku odpisu aktu małżeństwa będzie to oczywiście Urząd, który zarejestrował małżeństwo.

Jak zawiesić działalność gospodarczą?

Zasady zawieszania działalności gospodarczej podlegało w Polsce wielokrotnym zmianom. Efektem było powstanie prawdziwego chaosu, gdyż tysiące przedsiębiorców nie wiedziały jak zawiesić działalność gospodarczą. Obecnie (rok 2010) obowiązują nas przepisy, które weszły w życie w marcu 2009 roku – to według nich opisujemy, jak zawiesić działalność gospodarczą.
Jeżeli przeczytasz ten tekst za kilka lat - koniecznie sprawdź, czy opisane poniżej zasady dotyczące zawieszania działalności gospodarczej nadal obowiązują! Jak wspomniano, odpowiedź na pytanie "jak zawiesić działalność gospodarczą" zmienia się regularnie.

Warunki wstępne:

Po pierwsze, nie każda firma może zawiesić działalność. Jest to możliwe jedynie, gdy firma nie zatrudnia pracowników. Przez zatrudnienie ustawodawca ma na myśli tak naprawdę jedynie zatrudnienie na podstawie umowy o pracę (oraz nieco egzotycznych form zatrudnienia takich, jak: powołanie, wybór, mianowanie lub spółdzielcza umowa o pracę).

Pracownicy zatrudnieni na inne typy umów (o dzieło, umową agencyjną itp.) nie przeszkadzają nam zawiesić działalności gospodarczej - z reguły. Ustawodawca zastrzegł bowiem, iż inne formy umów także mogą uniemożliwić zawieszenie działalności gospodarczej, jeśli "mają charakter umowy o pracę". W praktyce umożliwia to "półstałemu" pracownikowi zaskarżenie naszej decyzji - jeśli tylko uzna on, że jest to warte jego czasu i energii.

Aby zawiesić działalność gospodarczą, należy zatem zacząć od zwolnienia pracowników. Pewnym problemem są tutaj kobiety na urlopie macierzyńskim - ponieważ, jeśli są zatrudnione na umowę o pracę, to nie można ich zwolnić, a co za tym idzie, także zawiesić działalności. Jedyne, co możesz w tej sytuacji zrobić, to spróbować wynegocjować rozwiązanie umowy za porozumieniem stron.

Staż z urzędu pracy

Jeżeli jesteś osoba bezrobotną, możesz zaproponować w urzędzie pracy, żeby skierowano Cię na staż w jakimś zakładzie pracy np. może to być biuro, sklep, pralnia itd.
Taki staż możesz odbyć praktycznie w każdym zakładzie pracy, jeżeli wystąpi on z taką propozycją do urzędu pracy. Taki staż będzie trwał od 3 do 12 miesięcy. Możesz w ten sposób szybko zdobyć umiejętności zawodowe. Na staż kierowane są głównie osoby, które nie ukończyły jeszcze 25 roku życia (27 lat jeżeli jesteś absolwentem szkoły wyższej).

Podstawowe źródła prawa pracy - przewodnik

Do wiedzy powszechnej zalicza się fakt, że Kodeks pracy jest podstawowym źródłem prawa pracy określającym zasadnicze kwestie dotyczące zatrudnienia. Nie jest jednak jedynym. Poniższy artykuł traktuje o innych źródłach prawa pracy, a zawarte w nim informacje przydadzą się zarówno pracownikom, jak i pracodawcom.
Podstawowym źródłem prawa pracy jest Ustawa z dnia 26 czerwca 1974, czyli Kodeks pracy. Określa on przede wszystkim charakter i warunki stosunku pracy, obowiązki pracowników względem pracodawcy oraz pracodawcy względem pracowników. Innymi źródłami prawa pracy są ustawy (np. Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych) oraz akty wykonawcze do ustawy (np. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop).

Nowy Rok - Nowa Kariera

Nowy Rok, to nowe wyzwania. Staramy się zmienić nasze życie na lepsze. Wdrażamy nowe plany i postanowienia. Może przy okazji warto przeanalizować, czy aktualna praca wciąż spełnia nasze oczekiwania. Jeśli intuicja podpowiada, że nie - zastanówmy się czy Nowy Rok nie powinien przynieść zmian na ścieżce kariery.
Czy czerpiesz satysfakcję z pracy
Max Eggert, autor poradnika "Doskonała kariera" radzi aby uświadomić sobie, czy nachodzą Cię podczas pracy refleksje takie jak: praca mnie nudzi, znów robię to samo, nie wiem co zrobić z czasem, mój wkład w firmę nie jest nieznaczący, zazdroszczę innym lepszej pracy, mój poprzednik pracował tu krócej. Zwłaszcza ostatnie stwierdzenie jest alarmujące.

Osiąganie celu: jak określić swoje cele życiowe

Osiąganie celu to umiejętność, którą posiedli tylko niektórzy. Nie dlatego, że większość z nas jest zbyt leniwa, zbyt głupia lub pechowa. Po prostu większość z nie wie, jak to się robi.
Osiąganie naszych celów jest możliwe - choć nie zawsze proste. Jak to się robi?

Zacznijmy od wyboru celów

Wybór celu lub celów, które chcemy osiągnąć to pierwszy krok ku zmianie naszego życia na lepsze. To także najtrudniejszy moment, wymagający najwięcej uwagi. Jeśli bowiem źle zdefiniujemy nasze cele, znakomita część naszych przyszłych wysiłków pójdzie na marne. Co więcej, często nawet po fakcie nie będziemy wiedzieć, że to właśnie zły dobór celów był winny temu, że ich nie osiągnęliśmy.

Czy etyka w biznesie jest potrzebna?

Źródłem wartości etycznych w biznesie jest jego twórca. Od jego moralności, dojrzałości, odpowiedzialności zależy istnienie i rozwój firmy, jak również kultura organizacyjna, w której jest osadzona etyka.

Jeśli twórcą danego biznesu jest człowiek o niskich pobudkach i słabej moralności, to ma szansę stworzyć krótkotrwałą łupieżczą działalność. Ale taka działalność w dłuższej perspektywie jest samobójcza. Wyczerpie swoje możliwości, a klienci i partnerzy odsuną się od niego.

Aby biznes trwał i rozwijał się latami, potrzebne jest zaufanie klientów i partnerów, ich szacunek oraz przejrzystość i przewidywalność zachowań. To wszystko określa kultura organizacyjna firmy. Od niej zależą wyniki ekonomiczne firmy oraz powodzenie otoczenia.

Jak rozmawiać przez telefon? - zasady savoir-vivre

Aby rozmowa była efektywna, należy ją nie tylko umiejętnie rozpocząć, ale także fachowo poprowadzić i zakończyć.Niezależnie od tego, z kim rozmawiasz i o czym, warto zaplanować sobie przyszłą rozmowę.

Aby rozmowa była efektywna, należy ją nie tylko umiejętnie rozpocząć, ale także fachowo poprowadzić i zakończyć.
Niezależnie od tego, z kim rozmawiasz i o czym, warto zaplanować sobie przyszłą rozmowę. Uwaga ta odnosi się zwłaszcza do rozmów służbowych, w których chcesz prze-konać rozmówcę do swoich racji, czy zachęcić go do zrobienia czegoś, np. kupna produktu, przyłączenia się do Klubu FM GROUP. Przy opracowywaniu odpowiednich argumentów (w myślach lub na kartce), weź pod uwagę, jak dobrze znasz osobę, z którą będziesz rozmawiać, kim ona jest, jaka jest. Upewnij się, że masz pod ręką wszystkie niezbędne materiały informacyjne i kalendarz. Zaczynaj i kończ rozmowę w kulturalnym, oficjalnym tonie. To świadczy o Twoim profesjonalizmie.

Delegacje krajowe i zagraniczne - Podróż służbowa z przekroczonym limitem

Kilkumiesięczny pobyt pracownika za granicą jest podróżą służbową. Zwrot kosztów noclegu ponad określony przepisami limit nie jest przychodem pracownika podlegającym opodatkowaniu.
Pracownikowi skierowanemu do pracy poza siedzibę firmy poza wynagrodzeniem przysługują również diety i ryczałt za noclegi. Należności te wolne są od podatku dochodowego - do wysokości określonej w odrębnych przepisach.

Czarna magia Pit-ów

Dla zwykłego przeciętnego pracownika coroczne składanie rozliczeń podatkowych - Pit-ów to jedna wielka zmora. Większość z nas potrafi jedynie wypełnić część dotyczącą własnych danych personalnych. A rozliczenie podatkowe jest przecież obowiązkowe dla większości z nas.
Zanim przystąpimy do rozliczeń z fiskusem to po pierwsze; musimy sobie postawić pytanie, czy w ogóle musimy się rozliczać. Chodzi o to, czy zmuszają nas do tego obecne przepisy. Niestety najczęściej zmuszają. Zasada obowiązuje taka, że kto zarobił w poprzednim roku jakiekolwiek pieniądze, musi do 30 kwietnia 2010 r. złożyć rozliczenie (PIT).

czwartek, 13 stycznia 2011

Jak zrealizować czek?

Autorem artykułu jest Damian Daszkiewicz

Uczestnicy programu partnerskiego Google AdSense otrzymują czeki (co prawda jest już możliwość otrzymywania przelewów, ale nie każdy się na to decyduje). Problem się pojawia w chwili otrzymania czeku, gdyż nie każdy wie, jak taki czek zamienić na gotówkę. Ponieważ otrzymałem kilka czeków, więc postanowiłem się podzielić swoim doświadczeniem. Uczestnicy programu partnerskiego Google AdSense otrzymują czeki (co prawda jest już możliwość otrzymywania przelewów, ale nie każdy się na to decyduje). Problem się pojawia w chwili otrzymania czeku, gdyż nie każdy wie, jak taki czek zamienić na gotówkę. Ponieważ otrzymałem kilka czeków,

Import samochodów używanych w 2010 roku

Autorem artykułu jest katia81

Mimo, iż Euro słabnie w stosunku do złotówki i teoretycznie import używanych samochodów do Polski powinien byc teraz bardziej opłacalny niż na przykład w ubiegłym roku, okazuje się, że jednak liczba przywożonych samochodów w roku 2010 spada.
Wynika to z faktu, iż na liczbę przywożonych do kraju samochodów używanych składa się nie tylko ich cena, ale również nasycenie rynku, które w chwili obecnej wydaje się być na ekstremalnie wysokim poziomie. Wystarczy spojrzeć na komisy samochodowe,

Jak ubiegać sie o świadczenie wypadkowe ?

Autorem artykułu jest Arek Czapla

Wnioski o świadczenie wypadkowe :

zwolnienia lekarskie w celu wypłaty zasiłku chorobowego
wnioski o zasiłek wyrównawczy
wnioski o świadczenie rehabilitacyjne
wnioski o rentę z tytułu niezdolności do pracy
kierujesz za pośrednictwem pracodawcy do właściwej terenowej jednostki ZUS.

Na podstawie każdego z takich wniosków, pracodawca bezie kompletował potrzebne dokumenty, na podstawie których zostanie ustalony Twój uszczerbek na zdrowiu, czy też stopień niezdolności do pracy.

Potrzebne dokumenty :

protokół powypadkowy

Odszkodowanie za wypadek przy pracy

Autorem artykułu jest Arek Czapla

Gdy pracownik ulegnie wypadkowi w pracy ma prawo ubiegać się o odszkodowanie.

Składa w tej sprawie do pracodawcy wniosek o jednorazowe odszkodowanie ( gdy był to wypadek śmiertelny, wniosek składa rodzina pracownika). Formularz wniosku dostarcza zakład pracy.
Pracodawca po otrzymaniu wniosku o odszkodowanie ma obowiązek skompletować niezbędną do ustalenia uszczerbku na zdrowiu pracownika dokumentacje ( zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia pracownika, protokół powypadkowy, gdy wypadek był śmiertelny

Zanim wyjedziesz za granicę - kilka rad jak podróżować bezpiecznie

Autorem artykułu jest Aneta Kobylińska

Zagrożeniem w obecnych czasach może być terrorysta, złodziej, pożar w centrum handlowym, pies, agresywny klient lub człowiek na ulicy, a także… kieszonkowiec ukryty pod spódnicą niewinnie wyglądającej kobiety. Zapraszamy na I część cyklu poświęconego umiejętnościom, jakie każdy z nas powinien posiadać we współczesnym świecie. Czeka cię samodzielna podróż za granicę? Nie zaszkodzi przygotować się do wyjazdu. Nasze ‘bezpieczne rady’ nie przeszkodzą ci być otwartym na przygody i jednocześnie pomogą uniknąć niebezpieczeństwa.

Rada 1: Nie myśl jak ofiara
Dokądkolwiek się wybierasz, twoja pewność siebie może powstrzymać bandziorów. Nawet jeśli się zgubisz, nie pokazuj tego.

Wypłata jednorazowych odszkodowań

Autorem artykułu jest Agnieszka Kowalska

Od 19 czerwca 2002 r., tj. dnia ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaspokaja roszczenia z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych wszystkich pracowników, bez względu na status własnościowy pracodawcy.
Oznacza to, że żaden pracodawca nie wypłaca już odszkodowań jednorazowych w przypadku wypadków które zdarzyły się po 18 czerwca 2002 r.

Zgłoszenie choroby zawodowej

Autorem artykułu jest Agnieszka Kowalska

Podejrzenie choroby zawodowej należy zgłosić państwowemu powiatowemu inspektorowi sanitarnemu oraz inspektorowi pracy. Obowiązek ten ma zarówno Wasz pracodawca jak i każdy lekarz podczas wykonywania zawodu.
Pracownik, jeżeli nadal jest zatrudniony, może dokonać takiego zgłoszenia za pośrednictwem lekarza sprawującego nad nim opiekę medyczną. Zgłaszający podejrzenia pracodawca lub lekarz albo pracownik muszą przy tym posługiwać się

Podatek liniowy jako forma opodatkowania działalności gospodarczej

Autorem artykułu jest pchytla

Sprawdź, czy wybór podatku liniowego jako formy opodatkowania własnej działalności gospodarczej, jest opłacalny właśnie dla Twojego przedsiębiorstwa.
Obliczany według tej metody podatek od dochodu wynosi 19%. Nie ma tu znaczenia wysokość dochodu. Ta forma opodatkowania uniemożliwia jednak stosowanie ulg podatkowych. Nie można również opodatkowywać się wspólnie

Czym jest leasing?

Autorem artykułu jest Paweł Bręczewski

Decyzje finansowe są ważne dla każdej firmy, ponieważ wiążą się zwykle z jej przyszłością, nie są bez znaczenoa dla płynności finansowej. Aby rozpocząć działalność lub powiększyć zakres dotychczasowej, firma musi pozyskać środki na inwestycje.
Decyzje finansowe są ważne dla każdej firmy, ponieważ wiążą się zwykle z jej przyszłością, nie są bez znaczenia

Jak założyć własną firmę - krok po kroku


Autorem artykułu jest Kira F

Zanim zaczniesz własną działalność, musisz urządzić sobie spacer po urzędach i złożyć w nich odpowiednie dokumenty. Jako, że biurokrację mamy dość przerośniętą, zwykle niezupełnie wiadomo od czego zacząć, co gdzie składać i w jakich terminach. Ten przewodnik Ci w tym pomoże.

Grzeczna czy niegrzeczna – kobieta w biznesie

Autorem artykułu jest Anna Luiza Kasica-Bogucka

Przeczytałam książki, jak mniemam, asygnowane nie tylko dla kobiet i nie tylko z kobietami pragnę się podzielić moimi spostrzeżeniami, refleksjami i wnikliwą, czytelniczą-kobiecą obserwacją.
Jedni lubią, inni nie, czytać książki “o kobietach i dla kobiet”. Taka wola czytelnika. Miliony tytułów, co rusz zalewa nasz rynek książkowy. Przeto są lepsze i gorsze publikację, prawdziwe i pseudo prawdziwe dzieła, są babskie, mądre czytadła ale i zwykłe, łatwe, lekkie i przyjemne poradniki “do poduszki”.
Voluminy, które wpadły

Cechy dobrego przedsiębiorcy

Autorem artykułu jest Jarek Ciesielski

Niemal zawsze, w każdym z nas, gdy mamy już wszystkiego dość, pojawia się pewna myśl, czasem ta złota myśl. A może by tak rzucić tę niewolniczą pracę i iść na swoje?
I zazwyczaj w tym momencie pojawiają się kolejne pytania. Właśnie w tym artykule spróbuję nieco rozwiać wszelkie wątpliwości, a nawet pokonać występujące opory.
Jeśli chcesz założyć własną firmę to

Elementy biznes planu